Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piszemy z jakiego województwa jesteśmy(albo powiatu) i szukamy osób mieszkających niedaleko.

No to ja zacznę:

Małopolskie, Wielicki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak więc zacznę od tego, iż wywodzę się z rodu "Dymowskich" od strony Matki, mój pra pra dziad, Tadeusz Dymowski był słynnym działaczem socjalistyczny, był on Synem Wacława, zarządcy majątku i Józefy z domu Kasperowicz lub Kasprowicz. Po ukończeniu szkoły elementarnej, od 1903 pracował jako terminator, a następnie jako ślusarz w fabryce maszyn rolniczych W. Moritza w Lublinie. 

Działalność społeczną i polityczną rozpoczął w kółkach młodzieżowych skupionych wokół Jana Hempla. Pod koniec 1904 wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, wprowadzony przez brata Stanisława. Zajmował się agitacją i kolportażem wydawnictw PPS. Po wybuchu rewolucji 1905 organizował strajki i wystąpienia chłopskie w okolicach Lublina i Janowa. W związku z tą działalnością był kilkakrotnie aresztowany, a pod koniec 1905 wydalono go z fabryki, za działalność agitacyjną.

W 1905 został członkiem Organizacji Bojowej PPS. Brał udział akcjach na sklepy monopolowe i urzędy gminne. W 1905 był również członkiem Lubelskiego Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS. Od listopada 1906 po rozłamie działał w PPS Frakcji Rewolucyjnej. 31 grudnia 1907, został aresztowany i uwięziony na Zamku w Lublinie. 2 kwietnia 1908 został skazany na 3 lata zesłania do guberni tomskiej. Do Polski wrócił w 1911. Początkowo mieszkał w Warszawie, lecz od 1912 rozpoczął pracę w w fabryce W. Hessa (późniejsza Lubelska Fabryka Wag) i działał w PPS-Frakcji Rewolucyjnej oraz w Związku Zawodowym Metalowców. Tak więc gdy po części przedstawiłem wam mojego pra pra dziada, chciałbym również zaznaczyć iż został odznaczony krzyżem działalności z mieczami. Spłodził on wraz ze swoją piękną żoną - Żanet, syna, Edmunda Dymowskiego, mojego pra dziada, którego życie niestety nie było zbyt ciekawe, ponieważ rok po ślubie i skonsumowaniu związku ze swoją lubą, umarł, stratowany przez konia, niecały miesiąc po jego śmierci urodziłą mu się córka - Krystyna Dymowska, moja babcia, która następnie zmieniła nazwisko z Dymowska, na Dmowska i przeprowadziła się do miasta leżącego 80 kilometrów od rodzinnego miasta - Lublina, zaczęła pracę w firmie szewskiej, gdzie pracowała przez 2 lata na posadzie szwaczki, niestety dnia 5 kwietnia 1967 ukuła się skażoną igłą i zachorowała. W szpitalu dowiedziała się o swej trudnej sytuacji, nie udało się uratować palca, wdało się zakażenie, palca trzeba było amputować. Tak więc się stało i odcieli mojej babci palec. W szpitalu poznała dość przystojnego i wysokiego mężczyznę, Edmunda Proebskiego, za którego wyszła, po dość pięknych oświadczeniach nad zachodzącym słońcem, przy wysypisku śmieci na "Adamkach" wyszperując z tylniej kieszeni małe, czarne pudełko wraz z pierscionkiem i nie zadając pytania, nałożył go na palec mojej babki, tego również dnia spłodzili córkę, Ade, moją matkę, która została również w owym miasteczku (i tak nikt tego nie przeczyta w sumie po co ja się produkuję i to wymyślam, mogłem po prostu napisać Lubelskie ale jerbać już to) i wiodła spokojne życie aż do swoich 17 urodzin, podczas których poczuła coś więcej, do swojego wcześniej dawnego kolegi, od tamtej pory,  obydwoje wiedli spokojne życie, do czasu aż spłodzili mnie. Tak więc mieszkam jak na razie tutaj w 15 tysięcznym miasteczku i wiodę w miarę spokojne, lecz pełne rozrywek życie i uczę się w stolicy naszego województwa - Lubelskiego.

• Lubię To 2
  • Zabawne 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi