Skocz do zawartości
... wszystkich graczy na naszych serwerach
Multi Theft Auto mta.paradise-rpg.pl
Team Speak 3 ts.paradise-rpg.pl
Discord discord.gg/KAnFbGy
paraguan

Jak zacząć? / Co znajdziesz na serwerze? [Dla nowych graczy!]

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj! Jesteś nowy i zastanawiasz się jak dobrze zacząć grę na Paradise?

Poradnik składa się z 2 części, w 1 znajdziesz instrukcję do tego jak rozpocząć grę, a w 2 szczegółowy opis tego co możesz znaleźć na serwerze 
(znajdziesz go również w panelu pod F1). 
Zapraszamy do przeczytania!

___________________________________________________________________________________

CZĘŚĆ I


1. PIERWSZA PRACA

Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej pracy, która pozwoli Ci zarobić pieniądze na podstawowe rzeczy takie jak: 
- dowód osobisty, 
- prawo jazdy, 
- telefon, 
- jedzenie. 

Najlepszą pracą na początek jest składanie pojazdów (Las Venturas, prawy górny róg mapy) lub sweepery (Las Venturas) ponieważ nie wymagają one żadnych dodatkowych kursów czy prawa jazdy. Tak jak wszystkie prace są oznaczone szarą ikoną „$" na mapie. Jeżeli te miejsca nic Ci nie mówią, to możesz skorzystać z przystanku autobusowego, który pomoże dostać Ci się w różne miejsca na mapie. 

 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

2. DOWÓD OSOBISTY I KONTO BANKOWE

Drugim krokiem będzie wyrobienie dowodu osobistego, który jest podstawowym dokumentem na serwerze. Aby go zdobyć musisz udać się do urzędu, który znajduje się w Las Venturas lub San Fierro (jest on oznaczony na mapie ikoną szarego wieżowca). Wyrobienie dowodu osobistego kosztuje 250$
Dobrym krokiem po wyrobieniu dowodu jest również założenie karty płatniczej, którą można wyrobić w banku (jest on oznaczony literą „B" na mapie). Koszt to 250$. Dzięki posiadaniu konta bankowego będziemy mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne. Gotówkę możemy umiejscowić w banku, wykorzystując do tego bankomaty, które są zlokalizowane w rożnych miejscach na całej mapie. 

spacer.png

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

3. TELEFON

Jedną z podstawowych rzeczy na serwerze jest również telefon. Można go kupić w sklepie 24/7, który oznaczony jest szarym wózkiem sklepowym. Jego cena może się wahać w zależności od sieci sklepów w jakiej zdecydujemy się na zakup. Po zakupie będzie on znajdował się w naszym ekwipunku, który otwieramy klawiszem „I". Żeby skorzystać z telefonu musimy, będąc w panelu ekwipunku kliknąć na niego 2 razy lewym przyciskiem myszy. (W ekwipunku będą się znajdować wszystkie kupione przez Ciebie przedmioty, możesz je rozdzielić lewym klawiszem „Alt”).  

eq-1.png

Telefon pozwala nam na: 

- dzwonienie do innych graczy (rozmowa głosowa przy użyciu klawisza „Z”), 
- dodawanie własnej muzyki, 
- wysyłanie przelewów bankowych, 
- wezwanie służb ratunkowych takich jak LSPD, DES, 
- wezwanie taxi. 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

4. PRAWO JAZDY

Jeżeli posiadasz już dowód osobisty, to kolejnym odpowiednim krokiem będzie dla Ciebie wyrobienie prawa jazdy. Możesz je zrobić w OSK (Ośrodek Szkolenia Kierowców), który znajduje się w Las Venturas na lewo od lotniska (ikona kierownicy na mapie). Prawo jazdy kosztuje łącznie 550$ (żeby je zrobić należy posiadać dowód osobisty). 

- Teoria – po wejściu do budynku należy przejść przez drzwi po prawej stronie i stanąć przy odpowiednim biurku (koszt 50$). 
- Praktyka – znajduje się za drzwiami na wprost od wejścia (koszt 500$). 

spacer.png

Gdy w przyszłości zarobisz już więcej pieniędzy to będziesz również mógł tutaj zdać licencję wodną (3050$) i lotniczą (5050$). 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

5. PIERWSZY SAMOCHÓD 

Gdy zrobimy już prawo jazdy i zarobimy trochę więcej pieniędzy przyjdzie czas, aby kupić swój pierwszy samochód. 

Najtańsze pojazdy możemy zakupić u cygana (na złomowisku), który jest oznaczony ikoną buzi z wąsem. Pojazdy zakupione na złomowisku są mocno zdezelowane, więc prędzej czy później trzeba będzie taki pojazd wymienić na coś lepszego. Co jakiś czas będzie on gasł i pozostawiał na drodze plamy oleju lub benzyny. 

Pojazdy możemy kupować również w salonach i nie ograniczają się one tylko do lądowych, ale mogą to być również pojazdy lotnicze i wodne. Te zakupione w salonie są całkowicie nowe i ich stan jest idealny, jednak kosztują one dużo więcej niż pojazdy pochodzące od cygana (spis salonów w części II). 

Pojazdy możemy również kupić od innych graczy na przykład na giełdzie albo poprzez urząd.  

spacer.png

Po zakupie nasz pojazd będzie się znajdować w przechowalni (oznaczona na mapie literą „P”), chcąc nim pojeździć musimy go z niej wyciągnąć. Gdy wsiądziemy już do naszego pojazdu należy wcisnąć klawisz „Shift”, żeby wejść z nim w interakcję (włączenie silnika, spuszczenie hamulca ręcznego, włączenie świateł i tp.). Nie zapominaj, że Twój pojazd oferuje Ci dodatkową ilość miejsca w schowku! W tym celu stojąc obok pojazdu wciśnij klawisz „E” i wybierz „schowek”.  

interakcja.png

Samochód możesz naprawić w warsztatach, znajdują się one w Las Venturas i Los Santos. Nie zapomnij również o konieczności tankowania swojego pojazdu na stacjach benzynowych (ceny paliwa również mogą się wahać w zależności od sieci stacji jaką wybierzesz)! 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

6. PRACE
 

1) Składanie pojazdów (Las Venturas) – wymagania: poziom 1-8
2) Sweepery (Las Venturas) – wymagania: brak
3) Kierowca autobusu (San Fierro) – wymagania: poziom 15, prawo jazdy
4) Kurier (Las Venturas) – wymagania: poziom 10, prawo jazdy 
5) Drwal (Bone Country) – wymagania: poziom 10,  prawo jazdy 
6 ) Astronauta (Bone Country) – wymagania: poziom 15, prawo jazdy i egzamin na kosmonautę (obok pracy) 
7) Spedycje lądowe (San Fierro) – wymagania: 20 poziom i prawo jazdy 
8 ) Spedycje wodne (San Fierro) – wymagania: 25 poziom i licencja wodna
9) Spedycje lotnicze (San Fierro) – wymagania: 30 poziom i licencja lotnicza 
10) Mechanik (Las Venturas / Los Santos / San Fierro) – wymagania: poziom zależny od ustawienia właściciela 

7.png?width=687&height=687

Dostępne są również dodatkowe aktywności:
      - Taxi -  możliwość zakupu taksometru do własnego pojazdu, zgłoszenia odbieramy wtedy przez panel wywoływany wpisaniem „/zgłoszenia” !
      - Myśliwy - możliwość zabijania niedźwiedzi i wilków oraz sprzedawania ich skór,
      - Łowienie ryb - możliwość łowienia ryb z własnej łódki po zakupie wędki.

 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

7. DM i BRONIE

Los Santos zostało całkowicie opanowane przez gangi, które toczą tam ze sobą wojny. Znajduje się tam strefa DM, do której wjazd jest możliwy tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. W strefie DM możesz atakować innych bez powodu, ale również sam możesz zostać zaatakowany i okradziony. Znajdziesz tam dziuplę, w której możesz zakupić broń białą. Natomiast broń palną możesz kupić od innych graczy (szczególnie tych, którzy należą do gangów) lub wydropić ją z czarnych paczek, które można dostać z niektórych botów. Strzał w głowę dodaje 25% więcej obrażeń. Nabicie wysokiego poziomu umiejętności strzeleckich pozwoli na trzymanie 2 sztuk tej samej broni jednocześnie.

Dostępna broń palna: Pistolet 9mm, Pistolet Desert Eagle, Shotgun, Obrzyn, Combat Shotgun, UZI, MP5, AK-47, M4, Karabin myśliwski.

Ciekawym doświadczeniem może być dla Ciebie również dołączenie do jednej z organizacji przestępczych! Spróbuj popytać członków którejś z nich, albo sprawdź dostępne rekrutacje na forum i odkryj nowe możliwości rozgrywki!

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

CZĘŚĆ II

1. MAPA / CO ZNAJDZIESZ NA SERWERZE?

Przydatnym elementem na każdym etapie rozgrywki będzie dla Ciebie mapa, znajdziesz ją pod klawiszem F11. Po jej prawej stronie znajduje się legenda, która pozwoli Ci odnaleźć się w San Andreas. Podstawowym miastem na Paradise jest Las Venturas (prawy, górny róg) i to właśnie tam znajdziesz najwięcej potrzebnych lokalizacji. 

spacer.png

 1. Tuneshop – miejsce, w którym możesz samodzielnie dostosować tuning swojego pojazdu wliczając w to również malowanie felg. 
   
 2. Cygan – inaczej złomowisko, kupisz tu złomy, które zazwyczaj są pierwszymi pojazdami graczy. Ikona cygana w SF reprezentuje licytacje kontenerów, które odbywają się co tydzień w środę o godzinie 20:00.
   
 3. Salon pojazdów – na serwerze dostępne są salony oferujące różne pojazdy, możesz tu również skorzystać z darmowej jazdy próbnej. Dostawy pojazdów do salonów są 12 i 26 dnia miesiąca.
  • Los Santos – salon pojazdów jednośladowych,
  • Las Venturas – salon pojazdów sportowych,
  • San Fierro – salon pojazdów osobowych,
  • Blueberry - salon pojazdów specjalnych,
  • Las Venturas (na lotnisku) – salon pojazdów lotniczych,
  • San Fierro (zachodnia część nad wodą) – salon pojazdów wodnych
 4. Farma (możliwość do wykupienia od 50lvl postaci) - Zawsze marzyło Ci się odetchnięcie od miasta i posiadania swojego własnego kąta, na którym mógłbyś zarobić? Świetnie - Na całym stanie San Andreas zostały rozmieszczone farmy, które możemy wykupić. Na owej farmie możemy również podjąć się pracy, po uzgodnieniu stawki z jej właścicielem.
   
 5. Klub nocny – jest to miejsce nocnych spotkań graczy, możesz tutaj spróbować swoich sił w byciu DJ-em. Można tu również zakupić:
  • marihuanę – regeneruje HP i daje 100% prowadzenia pojazdu,
  • kokainę – zadawanie 25% większych obrażeń graczom i nieskończona kondycja,
  • grzybki halucynogenne – zmniejszenie otrzymywanych obrażeń o 15% i 100% umiejętności strzeleckich,
  • piwo, whisky lub wino – efekty wizualne. 
    
 6. Siłownia – pozwoli Ci ona na zwiększenie swoich umiejętności siły i kondycji. 
   
 7. Wyzwanie – na serwerze znajdują się różnego rodzaju wyzwania:
  • San Fierro (dół) - Drift -> Okaru
  • San Fierro (środek) - Drift -> Hako
  • San Fierro (góra) - Parkour -> Wspinaczka
  • Bone Country - Parkour -> Pustynny parkour
  • Las Venturas - Próba czasowa -> Laguna Seca
  • Los Santos - Próba czasowa -> Rajd leśny
  • Flint Country - Próba czasowa -> Poland Rally
   Każdego dnia o północy gracz posiadający najlepszy wynik dostaje nagrodę! 
    
 8. Giełda pojazdów (możliwe do wykupienia jako biznes od 60/70 poziomu postaci) – w San Andreas znajdują się 2 giełdy obejmujące różne rodzaje pojazdów. Są dwie opcje sprzedaży pojazdów: online (w celu sprzedaży trzeba być dostępnym na serwerze) i offline (pojazd może zostać sprzedany, jeżeli nie ma nas na serwerze). Giełda jest jednym z typów biznesów możliwych do zakupienia więc ceny sprzedaży na niej mogą być zależne od marży ustawionej przez właściciela.
  • Las Venturas (dół) – pojazdy osobowe i motory,
  • Las Venturas (prawa) - pojazdy  sportowe,
  • Fort Carson – pojazdy pochodzące ze złomowiska
    
 9. Urząd – miejsce to pozwoli Ci na wykonanie wielu przydatnych czynności:
  • Wyrobienie dowodu osobistego – koszt to 250$
  • Sprzedaż pojazdów – pozwala na bezpośrednią sprzedaż pojazdu innemu graczowi,
  • Założenie organizacji cywilnej – koszt to 150 k, wymagany jest 30 poziom,
  • Udostępnianie pojazdów – tu możesz udostępnić swoje pojazdy znajomym lub organizacjom. Osoby te zyskają prawo do jeżdżenia naszym pojazdem, wyciągania go z przechowalni, naprawiania go, tankowania i malowania, ale nie będą one mogły go tuningować i sprzedać.
  • Wypłata z frakcji – jeśli pracujesz we frakcji to tu będziesz mógł odebrać swoją wypłatę. 
    
 10. Praca dorywcza – w ten sposób oznaczone są wszystkie prace dorywcze dostępne na serwerze. Zostały one opisane w części pierwszej - “Jak zacząć”.
   
 11. Sklep 24/7 – (możliwy do wykupienia jako biznes od 50 poziomu postaci) kupisz tu kilka przydatnych rzeczy:
  • Telefon – umożliwia dzwonienie do innych graczy (rozmowa głosowa przy użyciu klawisza Z), dodawanie muzyki, wysyłanie przelewów bankowych. Możesz przy jego pomocy wezwać również służby ratunkowe takie jak SAMC, SAPD, SAFD oraz taxi.
  • Głośnik bezprzewodowy – umożliwia graczom premium  puszczanie muzyki, którą słyszą też osoby znajdujące się w pobliżu, 
  • Hot-dog i zapiekanka – uzupełniają życie,
  • Zestaw naprawczy – w sytuacjach kryzysowych pozwoli na naprawę silnika Twojego pojazdu i zapewni spokojne dotarcie do mechanika,
  • Apteczki – uzupełniają życie (dostępne do zakupu również u medyków).

   spacer.png

 12. Przechowalnia – tu odbierzesz swoje pojazdy (również, gdy wpadną do wody). 
   
 13. Dziupla (możliwa do wykupienia jako biznes od 70 poziomu postaci) – zakupisz tu broń białą, kamizelkę i maskę (pamiętaj, że bezpodstawne zadawanie obrażeń innym jest dozwolone tylko i wyłącznie w strefie DM w Los Santos!). Dziupla jest jednym z typów biznesów dostępnych do zakupu, ceny w niej są uzależnione od ustawionej przez właściciela marży. 
   
 14. Szpital – główna baza frakcji DES, medycy mogą Cię uleczyć, jeśli masz mało życia, albo mogą też sprzedać Ci apteczki na zapas (możesz ich również wezwać telefonem). Twoje choroby mogą zostać wyleczone jedynie w szpitalu bądź przychodni. 
   
 15. Komisariat – jest to baza frakcji LSPD, w środku budynku znajdziesz również znacznik służący do odbioru pojazdów z parkingu policyjnego oraz więzienie. 
   
 16.  Szkoła jazdy (OSK) – możesz zrobić tu następujące licencje:
  • Prawo jazdy – teoria 50$, praktyka 500$,
  • Licencja wodna – teoria 50$, praktyka 3000$,
  • Licencja lotnicza – teoria 50$, praktyka 5000$. 
    
 17. Bank – wyrobisz tu kartę bankową, dzięki której będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze i wykonywać przelewy przez telefon
   
 18. Przebierania – miejsce, gdzie możesz kupić inne skiny i akcesoria. Każdy skin kosztuje 500$ i zostaje na stałe (o ile ktoś was z niego nie okradnie, gdy wasza postać na chwilę umrze). Akcesoria mają różne ceny, ale można je dowolnie dostosować do swojej postaci (zmieniać ich pozycję). 
   
 19. Wyścigi - W Montgomery oraz w Las Venturas jest możliwość stworzenia wyścigu (tylko dla graczy Premium) z użyciem dowolnego pojazdu z gry! Ścigać możemy się między innymi graczami również o pieniądze.
   
 20. Pomoc drogowa - Zawsze interesowało Cię holowanie pojazdów oraz prowadzenie mobilnego mechanika? Tutaj znajduje się siedziba San Andreas Roadside Assistance, jedna z 4 frakcji na serwerze, w której możesz rozpocząć pracę po złożeniu podania na forum.
   
 21. Sklep z wariantami - niektóre pojazdy posiadają swoje unikalne warianty stworzone przez naszych modelerów. W tym miejscu możesz za odpowiednią opłatą zakupić jeden z nich, a następnie włączyć/wyłączyć go pod klawiszem Shift siedząc w pojeździe. 

   
 22. Kasyno – Chcesz spróbować sił swojego szczęścia? To zapraszamy do kasyna! Oferuje ono 3 rodzaje gier: karty, kości i jednorękiego bandytę. Możesz wygrać tu gotówkę lub exp. 
   
 23. Warsztat (możliwe do wykupienia jako biznes od 80 poziomu postaci) – naprawisz i przemalujesz tu swój pojazd. Możesz tu również rozpocząć pracę, ale musisz posiadać co najmniej 10 poziom. Warsztaty dla pojazdów lotniczych znajdują się na lotniskach (jako znacznik, nie pracują tam gracze).
   
 24. Licytacja Kontenerów - To miejsce dla osób mających mocne nerwy oraz pieniądze. Spróbuj szczęścia a twoje życie może się zmienić. Za drobną opłatą możesz zakupić podpowiedź a wygrywa ten kto postawi najwięcej. Licytacje odbywają się co środę o godzinie 20:00.
   
 25. Stacja benzynowa (możliwe do wykupienia jako biznes od 80 poziomu postaci)– zatankujesz tu swój pojazd, w tym celu włącz tryb interakcji klawiszem „E” i klikając na dystrybutor wybierz opcję „Tankowanie”. Następnie wybierz odpowiedni rodzaj paliwa i patrząc na pojazd trzymaj LPM. Na koniec nie zapomnij o odłożeniu pistoletu (pieniądze zostaną pobrane automatycznie).
  • PB – głównie auta sportowe
  • ON – reszta pojazdów, 
  • LPG - tańszy od benzyny, można go zatankować, gdy posiadamy dodatkową instalację zakupioną w tuneshopie. 

spacer.png

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

2. CZAT GŁOSOWY

Na serwer został wprowadzony czat głosowy dostępny dla wszystkich graczy premium oraz graczy bez premium, Którzy posiadają 30 poziom lub 100 przegranych godzin.

Czat głosowy należy włączyć pod klawiszem F2 -> Ustawienia -> Rozgrywka. Możemy mówić przytrzymując klawisz „Z". Pod klawiszem F5 znajdziemy panel głośności pozwalający nam dostosować odległość z jakiej nas słychać: szept, rozmowa i krzyk.

 

___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

3. TRYB INTERAKCJI

Na naszym serwerze stosujemy tryb interakcji znajdujący się pod klawiszem „E”. Interakcji możesz dokonywać zarówno z graczami, pojazdami jak i innymi obiektami.

 • Pojazd – stosując tryb interakcji na pojeździe pozwoli on na otworzenie lub zamknięcie zamka, dostanie się do schowka, podniesienie bagażnika lub maski.
 • Gracz – przez tryb interakcji możesz wejść w handel z innym graczem lub dodać go do znajomych. Możesz również wyciszyć gracza na czacie głosowym.
 • Przedmiot – podniesienie przedmiotu.
 • Dystrybutor paliwa – interakcja umożliwia zatankowanie pojazdu.
 • Bankomat – użycie bankomatu.

   

 ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

4. DASHBOARD


Znajdziesz go pod przyciskiem „F2”. Są tam takie informacje jak:

 • Nagroda za dzienne logowanie – aby odblokować dzienną nagrodę musisz przegrać minimum godzinę dziennie na serwerze. 
 • Zadanie dnia – indywidualne zadanie dla każdego gracza, które zmienia się codziennie o godzinie 00:00.
 • Główne informacje o Twoim koncie (majątek, licencje, grupy, kary, konto premium).
 • Umiejętności – procentowo przedstawiony wykaz umiejętności Twojej postaci.
 • Pojazdy – wszystkie posiadane przez Ciebie pojazdy oraz te, które są dla Ciebie współdzielone. Znajdziesz dam również podstawowe informacje o nich i opcję „namierz”.
 • Lista znajomych – możesz dodać do niej innych graczy, dzięki czemu będziesz wiedzieć czy są oni online i jakie maja aktualnie ID.
 • Osiągnięcia – lista wszystkich Twoich zdobytych osiągnięć.
 • Konto premium – informacje o posiadanych punktach premium i możliwość wykorzystania ich (punkty premium można kupić poprzez forum naszego serwera).
 • Logowaniatu możesz sprawdzić wszystkie logowania, które miały miejsce na Twoim koncie (datę, IP, serial)
 • Ustawienia -> Konto – pamiętaj, że konto powinno być założone na prawdziwy adres e-mail jeżeli chcesz je móc odzyskać w razie zapomnienia hasła! Jeżeli tak nie jest, to w tym miejscu zmień swój e-mail ! Możesz tu również zmienić swój nick i hasło.
 • Ustawienia -> Weryfikacja dwuetapowa – jeżeli chcesz lepiej zabezpieczyć swoje konto przed próbą włamania to jest bardzo dobra metoda. Pamiętaj, że administracja nie zwraca majątku w przypadku włamania!

 ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
 

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania co do rozgrywki to śmiało pytaj administracji na serwerze poprzez komendę /report <id> <powód>
Chętnie pomożemy!

 

// Aktualizacja: 06/01/2020
// Aktualizacja 25/03/2020
// Aktualizacja 26/04/2020
// Aktualizacja 26.08/2020

// Aktualizacja 27.08/2020
// Aktualizacja 01.09/2020

 

 

Edytowane przez MeKu
Aktualizacja
 • Urocze 2
 • Kocham To 16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Przeglądając to forum akceptujesz Regulamin oraz Polityka prywatności